DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21658820,05%
Adıyaman
34°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Alkayış: Varılan her hedefte öğretmenlerimizin emeği bulunmaktadır

ABONE OL
23 Kasım 2023 08:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanlığın bilim ve teknolojide ulaştığı zirvenin asıl mimarları, dâhi öğrencilere bu icat ve buluşları yaptıran öğretmenler olduğunu belirten Alkayış, öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı.
Makamı ve mesleği ne olursa olsun her insan bulunduğu yere öğretmenlerinin sayesinde geldiğini ifade eden Alkayış,”Ülkemizin geleceğinin teminatı olan öğrencilerimizi okul öncesi eğitimden başlayarak lisansüstü eğitimin bitimine kadar geçen süre içerisinde yetiştiren, bilgilendiren, terbiye eden; onlara ilmin yanı sıra irfanın da önem arz ettiği ve bir öğrencide her iki vasfın bulunması gerektiği bilincini aşılayan emektar ve vefalı öğretmenlerimizin gününü tebrik ediyorum. Makamı ve mesleği ne olursa olsun her insan bulunduğu yere öğretmenlerinin sayesinde gelmiştir. İnsanlığın bilim ve teknolojide ulaştığı zirvenin asıl mimarları, dâhi öğrencilere bu icat ve buluşları yaptıran öğretmenlerdir. Öğretmenlerimiz, gerek okutmakta oldukları gerekse mezun ettikleri öğrencileri tarafından hayatlarının her döneminde hürmetle anılan ve kendilerine ihtimam gösterilen mümtaz insanlardır.”dedi.
“Güçlü bir ülke olma ve sağlam bir istikbal hazırlama noktasında en büyük pay ve sorumluluk, elleri öpülesi öğretmenlerimize düşmektedir.” Diyen Alkayış, konuşmasının devamını şöyle sürdürdü:
“Dilimizde öğretmenlerimiz için kullandığımız kelimelerin sayısının çokluğu ve bunların anlam derinliği, öğretmenlerimize olan saygımızın da büyüklüğünü göstermektedir. Bu kavramlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Türkçe kökenli “Öğretmen”; Farsça kökenli “hoca”; Arapça kökenli “muallim”, “müderris”. Biz bu kavramların hepsini yerine ve zamanına göre kullanmaktayız. Bilindiği gibi ilköğretimde daha çok “öğretmen” kelimesi; sonraki aşamalarda ise “hoca” kelimesi kullanılır. “Muallim” sözü “ilim” kökünden, “müderris” sözü de “ders” kökünden türetilmiş kelimelerdir. Bütün bu kavramlar, eğitimin kutsallığını ve öğretmenlik mesleğinin saygınlığını ortaya koyan göstergelerdir. Öğretmenlerimiz öğrencilerine yalnızca bilgi vermekle kalmazlar, aynı zamanda çeşitli erdemler kazandırarak hayatın zorluk ve kolaylıkları hakkında da tecrübelere dayalı örnekler sunarlar. Güçlü bir ülke olma ve sağlam bir istikbal hazırlama noktasında en büyük pay ve sorumluluk, elleri öpülesi öğretmenlerimize düşmektedir.
Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetle vurguladığı Türkiye Yüzyılının inşasında öğretmenlerimize büyük görevler düşmektedir. Öğretmenlerimizin bu görevi alınlarının akıyla tamamlayacaklarına ve ülkemizin kalkınması için en büyük desteği sunacaklarına olan inancım tamdır. Bu vesileyle, bütün öğretmen kardeşlerimin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar, bu kutlu yolda kendilerine başarılı ve sağlıklı günler dilerim. “
 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP