DOLAR 32,9709 0.21%
EURO 35,3821 0.03%
ALTIN 2.474,430,21
BITCOIN 20224450,76%
Adıyaman
41°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkan Balıbay: Öğrencilerin travmalarını tetiklemesinden endişe ediyoruz

Başkan Balıbay: Öğrencilerin travmalarını tetiklemesinden endişe ediyoruz

ABONE OL
31 Ağustos 2023 20:18
Başkan Balıbay: Öğrencilerin travmalarını tetiklemesinden endişe ediyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Yıkımların sonucu ortaya çıkacak olan toz öğrencilerin sağlığını doğrudan etkileyecektir”
Öğrenci yoğunluğunun bulunduğu alanlarda yıkım yapılmasının öğrenciler üzerinde ağır etkisi olabileceğinin belirten Başkan Balıbay,”6 Şubat Depreminin üzerinden neredeyse 7 ay geçmesine karşın Adıyaman’da deprem sonrası yapılması gereken işlerin henüz tamamlanmadığını hatta bir kısmına hiç başlanmamış olduğunu üzülerek görmekteyiz.
Özellikle iki konu var ki can alıcı bir sorun olarak orta yerde durmaktadır. Okul yakınlarında hala yıkımı yapılmamış çok sayıda ağır hasarlı bina bulunmaktadır. Özellikle 3. Çevreyolu üzerinde birçok okulun bir arada bulunduğu bir bölge de çok sayıda ağır hasarlı binanın yıkım işleminin başlamamış olması bizleri endişelendirmektedir. Fen Lisesi, Esentepe Lisesi, Dumlupınar MTAL, Demokrasi İO, Fuat Sezgin 
OO, Yuvam Anaokulu,… daha pek çok okul bu güzergah üzerinde bulunmaktadır. Bu bölge 3000’den fazla öğrencinin günlük güzergahı iken bu çevrede yapılacak bina yıkımlarının öğrencilere olumsuz etkileri olacağını düşünüyoruz. Okul sırasında yapılacak yıkımların öğrencilerin deprem travmalarını tetiklemesinden endişe ediyoruz.  Bu yıkımları gören öğrenciler 6 Şubat travmasını bir kere daha yaşama riskiyle karşı karşıyadır. Yıkımların sonucu ortaya çıkacak olan toz öğrencilerin sağlığını doğrudan etkileyecektir. Bu toz bulutu özellikle solunum yollarında enfeksiyonların oluşmasına, ortaya çıkan zararlı partiküllerin solunması ile bireysel ve salgın olarak hastalıklara neden olacağı bilim insanlarının açıklamalarından anlaşılmaktadır. “dedi.
“Okullarda eğitim öğretimin sağlıklı yapılmasına engel olacağı aşikardır”
Yıkımlar esnasındaki iş kazalarının riskinin yüksek olacağının altını çizen Başkan Balıbay,”Yine yıkımlar sırasında olası iş kazaları riskini son derece yüksek olacağını düşünüyoruz. Yıkım yapılan bölgenin okullara çok yakın olmasından kaynaklı olarak, okul binalarının da etkilenmesi durumunda oluşabilecek felaketin boyutlarını tahmin etmek dahi zorlaşmaktadır.  Enkaz kaldırma çalışmalarının ise başta trafik olmak üzere birçok olumsuz sonucu bulunmaktadır. 
Yıkımların ve enkaz kaldırma faaliyetlerinin ortaya çıkaracağı gürültünün de okullarda eğitim öğretimin sağlıklı yapılmasına engel olacağı aşikardır. Bunların yanı sıra Adıyaman Valiliğince de açıklandığı üzere şehir içme suyu şebekesinin henüz onarılmadığı, suyun içilebilir olmadığı kamuoyu tarafından bilinmektedir. Eğitim Öğretimin başlamasına sayılı günler kalan şu günlerde içme suyu sorununun özellikle okullar ve sağlık kuruluşları açısından nasıl çözüleceği konusunda kamuoyuna yapılmış bir açıklama bulunmaması da endişe vericidir. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu olarak konunun takipçisi olacağımızı belirtiyor, Adıyaman Valiliği ve  Belediye Başkanlığından özellikle okul yakınlarındaki ağır hasarlı binalar ve okullardaki içme suyu sorunu ile ilgili olarak kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapılmasını bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.
 

Kaynak : PHA

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP