DOLAR 32,9859 0.26%
EURO 35,3734 -0.01%
ALTIN 2.467,75-0,06
BITCOIN 20172470,25%
Adıyaman
41°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çelikhan’ın içme suyu sorunu gideriliyor

ABONE OL
3 Eylül 2023 14:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen depremden ağır yaralanan ilçeler arasında yer alan Çelikhan’da vatandaşların su sıkıntısı vurulan kuyularda çıkartılan su ile rahat bir nefes aldılar.
Dağı taşı gezerek içme suyu bulduklarını belirten Başkan Bulut, Çelikhan deyince su akla geldiğini ama hep alçak kodda olduğu için her ilçeden daha fazla susuzluk çektiğini ifade etti.
“Genel anlamında hem arazi sularında hem de içme sularında sıkıntı var.  Belediye olarak bey pınarda su alırken 250 metre kod farkı var, 3 bin 500 metre sürtünme payı ile suyu depolanabiliyoruz.  Beypınar içme suyu aylık bize 700 bin liraya mal oluyor. Buda belediyenin gücüne engel oluyordu ve başka yatırımlara yol vermiyor.” Diyen Başkan Bulut,”Depremden sonra yaptığımız çalışmalar bizim cazibeyle gelen kaynak sularımız vardı. 6 Şubat 20023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli deprem sonra su kaynaklarımızın hepsi kurudu ve içme suyu borularında tek bir damla su akmaz oldu.  Biz vatandaşlarımızın içme suyunu gidermek için Belediye olarak jeoloji mühendisleri ve jeofizik mühendisleri ile beraber araştırmalar yaptık, sağ olsunlar özellikle bize öncülük eden Fırat Üniversitesinde çalışan Ercan bey olmak üzere bizlere öncülük yapıp yardımcı oldular. Bu dağlarda 3’çer, 4’ter defa gezdik bize 3-5 noktada su bulunabilir ihtimalini verdiler.  Bende jeofizik mühendisleri ile resmi bir proje yaptım, arazi ölçümlerini yaptım bu noktalarda sondaj kuyularını vurduk. Kod yüksekliği nedeniyle birinci ve ikinci sondaj kuyularında su çıkmadı ve üçüncü ve dörttünüz koyularda suyu bulduk. Yapılan sondaj çalışmaları neticesinde birinci koyuda saniyede 35-40 litre arası ile ikinci koyuda saniyede 45-50 arası ve üçüncü koyu ise DSİ aracıyla vurdum ve 1 kilometre kod farkıyla saniyede 45-50 litre su alırız. Yalnız 3 koyudan toplam saniyede 100 litre su ve daha fazla ilçeye su vermiş olacağız. Diğer kaynak suyu araştırma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Jeofizikçilerle, jeoloji mühendislerimizle ve bilim adamlarımızla irtibatımızı kesmeyeceğiz. inşallah kaynak suyu bulursak da uzun vadeli olarak hükümetimize ve devletimize girişimlerde bulunarak İlçeyi köklü olarak bu masraftan ve enerji masrafından kurtaracağım ve bu çalışmalarımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP