DOLAR 32,9791 0.22%
EURO 35,3636 0.16%
ALTIN 2.457,910,27
BITCOIN 20416863,16%
Adıyaman
34°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vali konağını Adıyaman evi olarak yeniden dizayn edelim

Vali konağını Adıyaman evi olarak yeniden dizayn edelim

ABONE OL
15 Mart 2022 12:54
Vali konağını Adıyaman evi olarak yeniden dizayn edelim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Dündar, tüm  mütevaziliği ile kentin röper noktası haline gelmiş, kent hafızasında önemli bir yer tutmuş vali konağına yönelik açıklamada bulundu.

Vali konağının yeni valilik binasının karşısında mütevazi ve bir o kadar insani ölçülerde inşa edildiğini ifade eden Dündar, içerisinde kendine ait sosyal alanları olan, Adıyaman’lının adres tarifinde dahi yıllardır röper gösterdiği bir yapıdan söz ettiğini belirtti.

“Valilik kavşağı ciddi sorunların habercisidir”

Dündar, kentsel belleğin o kentin hafızasını oluşturan yapılar ve mekanlarla bütün tasvir edilen anıların bütünü olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Adıyaman için vali konağının bulunduğu alan da tam tarif ettiğimiz şekliyle varlığını devam ettirmekte. Lakin maalesef, maalesef demekten kendimi alamıyorum yeni meclis kararı ile bu alan plan değişikliği ile ticaret alanı kullanımına dönüştürülmüş durumda. Bu durum bize kentin hafızasını değil kentsel rantın ne denli vahim bir hale dönüştüğünün göstergesidir. Bu tür girişimler müteahhitler tarafından yapılmasını yıllarca eleştirenler olarak şimdi aynı talebin kamudan gelmesi inanın anlamsız geliyor. Ki zaten bahse konu alanın yakın bölgesi ciddi trafik sorunu olan ve önündeki valilik kavşağı ciddi sorunların habercisidir. Mevcut hali ile yeni uygulama geldiğinde içinden çıkılmaz hale dönüşeceği aşikar. Böyle bir girişime neden ihtiyaç duyarız ki? Kamunun görevi yönettiği kentin kentsel değerlerini koruyup kent hafızasını yaşatmak değil midir? Buna inanmak bu minvalde irade ortaya koymak, kamu eliyle zor olmasa gerek.”

“Yetkililerin gerekli adımı atacağına inanıyorum”

Keleş Konağı’nın restorasyonunu örnek gösteren Dündar,” Keleş Konağı, kentsel belleğe işlenmedi mi? ilgi odağı haline gelmedi mi? Adıyaman’ı yakından tanımak isteyen misafirlerin ilk uğrak noktası tüm ihtişamıyla duran Keleş Konağı değil mi? Bu tür yapılar tarihi geçmişinden çok kentsel hafızasında ki yeri ile bilinir. Bizler Adıyaman’ımızın kentsel hafızasını yaşatılmasının tüm evrensel kentleşme politikalarının bir  sonucu olarak görmekteyiz.

Gelin bu karardan vazgeçin. Mütevazi bir Adıyaman toplumu olarak vali konağını Adıyaman evi olarak yeniden dizayn edelim. Bu resmi prosedüre uygun değildir derseniz  alternatif olarak vali konağını temsili ağırlama makamı olarak kullanalım. İlimizde görev yapmış emek vermiş tüm valilerin hatıralarını kentsel ranta kurban etmeyelim. Kentlerimize ve kentsel hafızamıza ilk önce kamu olarak siz sahip çıkın. Ancak böyle geçmişinden esinlenen, geçmişinden güç alan hafızasını yitirmeden kimliğini koruyan kentler oluşturabiliriz. Ben bu yanlışın devam ettirilmeyeceği ümidini taşıyan bir Adıyaman kent sakini olarak yetkililerin gerekli adımı atacağına inanıyorum.”ifadelerini kullandı.  

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP